Όλα τα Νέα

Ελβετία-Κόστα Ρίκα 2-2

182

Στο 2-2 και με τρελό φινάλε το Ελβετία – Κόστα Ρίκα, με τους πρώτους να πανηγυρίζουν την πρόκριση στα νοκ άουτ, όπου τους περιμένει η Σουηδία, και τους δεύτερους να ικανοποιούνται με το ισόπαλο αντίο στο Μουντιάλ

Μια ισοπαλία στο Νίζνι που άφησε άπαντες ικανοποιημένους… Ελβετία και Κόστα Ρίκα αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 το βράδυ της Τετάρτης (27/6) για την 3η αγωνιστική του 5ου ομίλου και αυτό είναι ένα αποτέλεσμα που σφράγισε την πρόκριση της ομάδας του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς στους «16» του Μουντιάλ.

Ο αντίπαλος στην πρώτη φάση των νοκ άουτ είναι η Σουηδία, αντίπαλος βατός και σίγουρα υπάρχουν φιλοδοξίες και για παρουσία στα προημιτελικά, την ίδια στιγμή που οι παίκτες του Όσκαρ Ραμίρεζ αποχαιρέτησαν τη διοργάνωση της Ρωσίας με ψηλά το κεφάλι.

Δεν ήθελαν να φύγουν με τρίτη ήττα στην πλάτη τους και στο φινάλε κατάφεραν να πάρουν το «Χ», έβαλαν και δύο γκολ και γυρίζουν σπίτι ήσυχοι με τη συνείδησή τους.

Σούπερ οι Κοσταρικανοί στο πρώτο 45λεπτο και τρελό φινάλε στο ματς…
Στο πρώτο ημίχρονο οι Κοσταρικανοί μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι, αφού άλλωστε ήταν απελευθερωμένοι από κάθε άγχος έχοντας ήδη αποκλειστεί.

Ήταν εκπληκτικό το ξεκίνημά τους, λοιπόν, και στο πρώτο τέταρτο θα μπορούσαν να προηγούνται με 2-0, ωστόσο τόσο ο Μπόρχες στο 5′ όσο και ο Κολίντρες πέντε λεπτά αργότερα σημάδεψαν το δοκάρι.

Οι Ελβετοί, που αλλού πατούσαν και αλλού βρίσκονταν, άργησαν να μπουν στο πνεύμα του αγώνα, αλλά ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη τους σημαντική στιγμή στο ματς και με σκόρερ τον Τζεμαϊλί στο 31′.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης και πάλι η Κόστα Ρίκα μπήκε δυνατά, για να πετύχει τελικά το γκολ που εδικαιούτο με τον Γουάστον στο 56ο λεπτό, αλλά η ορμή της κόπασε εν συνεχεία.

Γενικότερα, ο ρυθμός έπεσε για αρκετή ώρα, με την είσοδο όμως στην αναμέτρηση των Ζακάρια και Ντρμιτς οι Ελβετοί βρήκαν καλό ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον δεύτερο να γράφει το 2-1 στο 88′.

Από εκεί και πέρα, το ματς έγινε… ροντέο, καθώς στο επόμενο λεπτό ο Ρουίς κέρδισε πέναλτι, όμως η χρήση του VAR έδειξε ορθά ότι υπήρχε οφσάιντ του Γουάστον και ο Γάλλος διαιτητής Τουρπάν το πήρε πίσω.

Εντέλει, προέκυψε άλλο ένα πέναλτι για την ομάδα του Ραμίρεζ στο 90’+1, σε ανατροπή του Κάμπελ από τον Ζακάρια, με το τελικό αποτέλεσμα πάντως να διαμορφώνεται περιπετειωδώς.

Ο Ρουίς ανέλαβε την εκτέλεση, η μπάλα βρήκε αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια χτύπησε στην πλάτη του Ζόμερ και κατέληξε με τα πολλά στα δίχτυα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γάλλος Kλεμάν Τουρπάν με βοηθούς τους συμπατριώτες του Νικολά Ντανός και Σιρίλ Γκρινγκόρ.

Κίτρινες: 37′ Λιχτστάινερ, 75′ Ζακάρια, 83′ Σερ – 11′ Γκαμπόα, 30′ Κάμπελ, 89′ Γουάστον.

ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Λιχτστάινερ, Ακανζί, Εμπολό, Τζάκα, Μπεχράμι (60′ Ζακάρια), Ροντρίγκες, Τζεμαϊλί, Γκαβράνοβιτς (69′ Ντρμιτς), Σερ, Σακίρι (81′ Λανγκ).

ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ (Όσκαρ Ραμίρεζ): Νάβας, Ακόστα, Γκονζάλες, Μπόρχες, Οβιέδο, Κολίντρες (81′ Γουάλας), Ρουίς, Κάμπελ, Γκαμπόα (90’+2 Σμιθ), Γουάστον, Γκουζμάν (90′ Αζοφέιφα)