Όλα τα Νέα

Γερμανία-Σουηδία 2-1

50

Γι’ αυτό είναι πρωταθλήτρια κόσμου η Γερμανία, νίκησε με ανατροπή στο 95′ 2-1 τη Σουηδία με γκολάρα του Κρόος

Με 10 παίκτες από το 82′ τα «πάντσερ», που είχαν και δοκάρι στο 92′

Έχουν τον δικό τους Θεό… Η Γερμανία απέδειξε το βράδυ του Σαββάτου (23/6) και για πολλοστή φορά στην ιστορία της πως έχει τέτοια καρδιά και μέταλλο νικητή στο ποδόσφαιρο, που καμία άλλη εθνική ομάδα δεν διαθέτει σε παγκόσμιο επίπεδο.

Τα «πάντσερ», λοιπόν, νίκησαν στο Σότσι με 2-1 τη Σουηδία για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του Μουντιάλ της Ρωσίας, κρατώντας πια την τύχη στα χέρια τους για την πρόκριση στους «16» και ύστερα από μια βραδιά που όλα έδειχναν ότι θα τη θυμούνταν με αρνητικό τρόπο για χρόνια, ωστόσο, και ως συνήθως, ήταν εκείνοι που χαμογέλασαν στο φινάλε.

Η ομάδα του Γιόακιμ Λεβ ήταν με την πλάτη στον τοίχο μέχρι το 90’+5, η προοπτική ενός ταπεινωτικού αποκλεισμού ήταν ορατή, αλλά ο Τόνι Κρόος είχε αντίθετη γνώμη και με θαυμάσια εκτέλεση φάουλ λύτρωσε τους κατόχους του τροπαίου, οι οποίοι έπαιζαν από το 82′ και με παίκτη λιγότερο.

Οι Σουηδοί, από την πλευρά τους, αυτοκτόνησαν, καθώς και με «Χ» θα ήταν στο +3 από την αντίπαλό τους και θα τους αρκούσε η ισοπαλία κόντρα στο Μεξικό για να πάρουν εκείνοι το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Φαίνεται όμως ότι λύγισαν στην πίεση και είναι εκείνοι πια με την πλάτη στον τοίχο…

Κίμιχ, Ρόις και Βέρνερ οι κορυφαίοι των νικητών, σωστή αποδείχθηκε και η χρησιμοποίηση του Γκόμεζ αντί του Ντράξλερ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Λάρσον να κάνει σπουδαία εμφάνιση από πλευράς Σκανδιναβών.

Φλύαρη και κουραστική η Γερμανία και το πλήρωσε…
Η Γερμανία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, ζήτησε το γρήγορο γκολ, αλλά μετά το πρώτο δεκάλεπτο η ορμή της κόπασε και κυριάρχησε η φλυαρία στο παιχνίδι της.

Οι παίκτες του Γιαν Άντερσον αμύνονταν μαζικά, πλην όμως υποδειγματικά, προσπαθώντας σε κάθε ευκαιρία να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση την άμυνα των παγκόσμιων πρωταθλητών, που είχε και πάλι μεγάλα προβλήματα.

Ο Μπεργκ νικήθηκε από τον Νόιερ στο τετ α τετ του 13ου λεπτού και σε φάση που διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε σπρώξιμό του από τον Μπόατενγκ, για να αποδειχθεί πιο εύστοχος ο Τοϊβόνεν στο 32′ και να αγχώσει για τα καλά την ομάδα του Γιόακιμ Λεβ, που κοίταζε με συνεχείς πάσες να διασπάσει τα μετόπισθεν των Σκανδιναβών.

Ήταν όμως ιδιαίτερα κουραστικός και προβλέψιμος αυτός ο τρόπος ανάπτυξης, συνεπώς το 0-1 δεν άλλαξε μέχρι να οδηγηθούν οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια.

Ομάδα με ασύλληπτο χαρακτήρα…
Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τα «πάντσερ» να μπαίνουν με το… μαχαίρι στα δόντια και στο 48′ ο Ρόις έφερε το ματς στα ίσα, για να ακολουθήσει ένα δεκαπεντάλεπτο έντονης πίεσης με στόχο την ανατροπή, με Κίμιχ και Βέρνερ να δίνουν πολλές λύσεις από τα άκρα.

Οι Σουηδοί άντεξαν και μετά το 65′ έφεραν το παιχνίδι στα μέτρα τους, ενώ στο 82′ απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω της σωστής αποβολής του Μπόατενγκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Μπεργκ.

Θα περίμενε, λοιπόν, κανείς ότι οι Γερμανοί θα έπεφταν στο καναβάτσο, αλλά αυτό θα μπορούσε να συμβεί με οποιαδήποτε άλλη ομάδα πλην των τετράκις πρωταθλητών κόσμου.

Ο Λεβ ρίσκαρε, έβαλε τον Μπραντ αντί του Έκτορ και η «νατσιονάλμανσαφτ» έκλεισε τους Σκανδιναβούς στα καρέ τους.

Στο 88′ ο Όλσεν είπε «όχι» στον Γκόμεζ με υπέροχη απόκρουση, στο 90’+2 ο Μπραντ σημάδεψε το δοκάρι και στο 90’+5 ο Κρόος με απίθανη εκτέλεση φάουλ από πλάγια αριστερά νίκησε τον Όλσεν, που θα μπορούσε να είχε αντιδράσει καλύτερα, με τη Γερμανία να ολοκληρώνει τη μεγάλη ανατροπή και να αφήνει πίσω το φάντασμα του πρόωρου αποκλεισμού.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν o Πολωνός Σίμον Μαρτσίνιακ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Πάβελ Σοκολνίκι και Τόμας Λίστκιεβιτς.

Κίτρινες: 71′ Μπόατενγκ – 52′ Έκνταλ, 90’+7 Λάρσον.

Κόκκινες: 82′ Μπόατενγκ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Kίμιχ, Ρούντιγκερ, Μπόατενγκ, Έκτορ (87′ Μπραντ), Κρόος, Ρούντι (31′ λ. τρ. Γκουντογκάν), Μίλερ, Ντράξλερ (46′ Γκόμεζ), Ρόις, Βέρνερ.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιαν Άντερσον): Όλσεν, Λούστιγκ, Γκράνκβιστ, Λίντελοφ, Αουγκούστινσον, Λάρσον, Έκνταλ, Κλάεσον (74′ Ντουρμάζ), Φόρσμπεργκ, Μπεργκ (90′ Τελίν), Τοϊβόνεν (78′ Γκουιντέτι).