Όλα τα Νέα

Ιράν-Πορτογαλία 1-1

51

Λίγο έλειψε να πάθει το απόλυτο πατατράκ η ομάδα του Σάντος αλλά το 1-1 την έστειλε στους «16» του Μουντιάλ, όπου θα αντιμετωπίσει την Ουρουγουάη

Η Πορτογαλία έμεινε στο 1-1 με το Ιράν το βράδυ της Δευτέρας (25/6), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου, προκρίθηκε στους «16» ωστόσο στο φινάλε του αγώνα «φλέρταρε» έντονα με τον αποκλεισμό!

Οι Ίβηρες προηγήθηκαν στο φινάλε του πρώτου μέρους χάρις στο τρομερό γκολ του Κουαρέσμα, έχασαν πέναλτι στις αρχές του δεύτερου με τον Ρονάλντο, με τους Ιρανούς να ισοφαρίζουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με πέναλτι του Ανσαριφάρντ και να χάνουν τεράστια ευκαιρία στην εκπνοή για να πάρουν τη νίκη που θα ισοδυναμούσε με πρόκριση.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης δεν ενθουσίασαν με την απόδοσή τους και τα βρήκαν μπαστούνια απέναντι στους αξιόμαχους Ιρανούς, οι οποίοι για ακόμα μία φορά έδειξαν τα δόντια τους.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο κυμάνθηκε σε πολύ μέτριο ρυθμό και χωρίς κλασικές ευκαιρίες.

Η Πορτογαλία είχε τη συντριπτική κατοχή (71% – 29%), κυκλοφορούσε διαρκώς τη μπάλα, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την πολύ καλά οργανωμένη άμυνα των Ιρανών.

Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια στο 0-0, ωστόσο ο Κουαρέσμα είχε διαφορετική γνώμη.

Με μία εξαιρετική έμπνευση και εκτέλεση στο 45’, ο Πορτογάλος μέσος νίκησε τον Μπεϊρανβάντ, ανοίγοντας το σκορ.

Πολύ καλύτερη μπάλα είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο, με το σύνολο του Φερνάντο Σάντος να χάνει μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του.

Ο Εζατολαχί ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ρονάλντο με τον ρέφερι να καταλογίζει σωστά – και με τη βοήθεια του VAR– το πέναλτι.

Ο σούπερ σταρ ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπεϊρανβάντ. Το επόμενο δεκάλεπτο αναλώθηκε σε δυνατές μονομαχίες, για να φτάσουμε στο 72’ όταν το Ιράν έφτασε κοντά στο 1-1 με τον Γκοντός.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι Ασιάτες έφεραν το ματς στα  ίσια, με τον Ανσαριφάρντ να μετατρέπει σε γκολ το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Σοάρες, κάνοντας χέρι (σωστή και αυτή η απόφαση του διαιτητή που συμβουλεύτηκε ξανά το VAR).

Στο 95’ έγινε η φάση που πήγε να προκαλέσει «έμφραγμα» στην Πορτογαλία, με τον Ταρεμί να μην καταφέρνει να βρει δίχτυα από πλεονεκτική θέση και να γράψει το 2-1.

Ένα γκολ που αν έμπαινε θα έστελνε το Ιράν στους «16» και τους Ίβηρες στο σπίτι τους…

Διαιτητής ήταν ο Παραγουανός Ενρίκε Κάσερες, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Εντουάρντο Καρντόσο και Χουάν Ζορίγια.

Κίτρινες: 52’ Χατζισαφί, 54’ Αζμούν – 33’ Γκερέιρο, 64’ Κουαρέσμα, 83’ Ρονάλντο, 90+8’ Σοάρες

ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρός): Μπεϊρανβάντ, Ρεζαεϊάν, Πουραλιγκανζί, Χοσεϊνί, Εζατολαχί (76′ Ανσαριφάρντ), Χατζισαφί (56’ Μοχαμαντί), Εμπραχίμι, Αμίρι, Αζμούν, Τζαχανμπάχς (70’ Γκοντός), Ταρεμί

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Ρουί Πατρίσιο, Πέπε, Γκερέιρο, Φόντε, Σοάρες, Γουίλιαμ Καρβάλιο, Αντριέν Σίλβα, Ζοάο Μάριο (84’ Ζοάο Μουτίνιο), Κουαρέσμα (70’ Μπερνάρντο Σίλβα), Αντρέ Σίλβα (90+6’