Όλα τα Νέα

Κέρδισε η ΑΕΚ στην Ουγγαρία τη Βίντι και βλέπει πρόκριση

41

Πετάει στα αστέρια του Champions League η ΑΕΚ

Τα πράγματα βέβαια θα μπορούσαν να ήταν ακόμα καλύτερα για την Ένωση, καθώς βρέθηκε να προηγείται 0-2 στο σκορ με την προοπτική να μπορέσει να βάλει κι άλλο γκολ!

Για 65 περίπου λεπτά η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχος στο παιχνίδι.

Μπήκε από την αρχή καλά στο ματς, πίεζε σε όλους τους χώρους και σίγουρα την βοήθησε πολύ σε αυτό το γεγονός ότι στο 22’ η Βίντι έμεινε με 10 παίκτες, με τον Χούστι να αποβάλλεται από τον διαιτητή Ρόκι επειδή πάτησε τον Μπακασέτα.

Οι Ούγγροι θεώρησαν υπερβολική την αποβολή, γέμισαν νεύρα και η ΑΕΚ έχοντας ηρεμία στο παιχνίδι της το εκμεταλλεύτηκε απόλυτα.

Στο 33’ ο Κλωναρίδης με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ, σκοράροντας και στο δεύτερο φετινό εκτός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι, καθώς είχε βάλει γκολ και με τη Σέλτικ.

Μάλιστα στη συνέχεια του α’ ημιχρόνου η ΑΕΚ άγγιξε το δεύτερο γκολ, το οποίο ήρθε στο 49’ με σουτ του Μπακασέτα.

Όλα ήταν ιδανικά ως το 53’ όταν ο Μπακασέτας είδε κόκκινη κάρτα! Ο σκόρερ της ΑΕΚ πάτησε αντίπαλό του, σε μία φάση ανάλογη με την αποβολή των γηπεδούχων, και ο Ιταλός διαιτητής δεν του χαρίστηκε.

Οι ισορροπίες επανήλθαν με την ΑΕΚ πάντως στα επόμενα λεπτά να έχει δύο σημαντικές φάσεις με Μάνταλο και Χουλτ για τρίτο γκολ.

Η Βίντι μείωσε το σκορ στο 67’ με τον Λάζοβιτς και μετά το 1-2 η ΑΕΚ αποσυντονίστηκε, χάνοντας πλήρως τη συνοχή της στο γήπεδο.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κινδυνέψει με την ισοφάριση αφού οι Ούγγροι δημιούργησαν 2-3 μεγάλες ευκαιρίες.

BINTI: Κόβασικ, Φιόλα, Γιούχας, Πάουλο Βινίσιους, Στόπιρα, Νικόλοβ (54’ Σέποβιτς), Νέγκο, Χάτζιτς, Κόβας, Χούστι, Λάζοβιτς.

AEK: Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Χουλτ, Γαλανόπουλος (66’ Άλεφ), Σιμόες, Κλωναρίδης (82’ Λόπες), Μπακασέτας, Μάνταλος, Λιβάγια (86’ Πόνσε).