Όλα τα Νέα

Σήμερα Κληρώνει Τσάμπιονς Λιγκ και Γιουρόπα Λιγκ για τις ελληνικές ομάδες

42

ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός, Ατρόμητος και Αστέρας Τρίπολης μαθαίνουν τη Δευτέρα (23/7) τους αντιπάλους τους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις

Το βλέμμα στραμμένο στη Νιόν της Ελβετίας, όπου θα πραγματοποιηθούν οι κληρώσεις για τον τρίτο προκριματικό γύρο σε Τσάμπιονς Λιγκ (13:00) και Γιουρόπα Λιγκ (15:00), θα έχουν την Δευτέρα (23/7) οι ελληνικές ομάδες που μετέχουν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

ΑΕΚ και Ολυμπιακός μπαίνουν για πρώτη φορά φέτος στην κληρωτίδα ενώ ΠΑΟΚ, Ατρόμητος και Αστέρας Τρίπολης θα μάθουν τους επόμενους αντιπάλους τους εφόσον αποκλείσουν τις ομάδες που θα αντιμετωπίσουν στον δεύτερο προκριματικό γύρο.

Η Ένωση ως πρωταθλήτρια μπαίνει στην κλήρωση του Τσάμπιονς Λιγκ, όντας στο γκρουπ των αδύνατων και έχει υποψήφιους αντίπαλους τη Σάλτσμπουργκ και τους νικητές των ζευγαριών

Λουντογκόρεντς (Βουλγαρία) – Βίντι (Ουγγαρία), Σέλτικ (Σκωτία) – Ρόζενμποργκ (Νορβηγία), Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) – Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία), Αστάνα (Καζακστάν) – Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν).

Ο ΠΑΟΚ, από το μονοπάτι των μη πρωταθλητών, εφόσον ξεπεράσει το εμπόδιο της Βασιλείας θα βρει στο δρόμο του στον τρίτο προκριματικό γύρο μία εκ των Φενέρμπαχτσε, Σπαρτάκ Μόσχας, Σταντάρ Λιέγης ή Σλάβια Πράγας.

Σημειώνεται πως ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα μπει και στην κλήρωση του Γιουρόπα Λιγκ για να ξέρει αντίπαλο σε περίπτωση αποκλεισμού από τους Ελβετούς.

Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός ξεκινά ως ισχυρός στον τρίτο προκριματικό της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωση ενώ Ατρόμητος και Αστέρας Τρίπολης αν αποκλείσουν Ντιναμό Μπρεστ και Χιμπέρνιαν αντίστοιχα θα είναι στους ανίσχυρους και στον τρίτο προκριματικό.

Οι υποψήφιοι αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων στο Γιουρόπα Λιγκ:

Ισχυροί

Σεβίλλη (Ισπανία) – Ούιπεστ (Ουγγαρία)

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)

ΠΑΟΚ (Ελλάδα) – Βασιλεία (Ελβετία) / όποιος αποκλειστεί

B36 Τόρσαβν (Νησιά Φερόε) – Μπεσίκτας (Τουρκία)

Ολυμπιακός (Ελλάδα)

Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) – Άγιαξ (Ολλανδία) / όποιος αποκλειστεί

Σπάρτακ Σουμποτίτσα (Σερβία) – Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)

Στιάρναν (Ισλανδία) – Κοπεγχάγη (Δανία)

Μπράγκα (Πορτογαλία)

Ρουντάρ Βελένιε (Σλοβενία) – Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)

Γάνδη (Βέλγιο)

Γκενκ (Βέλγιο) – Φόλα Έσχ (Λουξεμβούργο)

Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) – Άλκμααρ (Ολλανδία)

Τσικχούρα Σάκχερε (Γεωργία) – Μάριμπορ (Σλοβενία)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) – Ραντνίτσκι Νις (Σερβία)

Φέγιενορντ (Ολλανδία)

Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)

Λειψία (Γερμανία) – Χάκεν (Σουηδία)

Παρτιζάν (Σερβία) – Τρακάι (Λιθουανία)

Αμπερντίν (Σκωτία) – Μπέρνλι (Αγγλία)

Ριέκα (Κροατία)

Σεράγεβο (Βοσνία) – Αταλάντα (Ιταλία)

Μόλντε (Νορβηγία) – Λάτσι (Αλβανία)

Βέντσπιλς (Λετονία) – Μπορντό (Γαλλία)

Ούφα (Ρωσία ) – Ντομζάλε (Σλοβενία)

Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία) – Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

Ανίσχυροι

Γιαγκελόνια (Πολωνία) – Ρίο Άβε (Πορτογαλία)

Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)

Χιμπέρνιαν (Σκωτία) – Αστέρας Τρίπολης (Ελλάδα)

Μπασακσεχίρ (Τουρκία)

Τζουγκάρντεν (Σουηδία) – Μάριουπολ (Ουκρανία)

Ντουναϊσκά Στρέντα (Σλοβακία) – Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)

Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) – Σλάβια Σόφια (Βουλγαρία)

Σαχτάρ Σόλιγκορσκ (Λευκορωσία) – Λεχ Πόζναν (Πολωνία)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) – Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία)

ΛΑΣΚ Λιντζ (Αυστρία) – Λίλεστρομ (Νορβηγία)

Λουκέρνη (Ελβετία)

Σεντ Γκάλεν (Ελβετία) – Σάρπσμποργκ (Νορβηγία)

Σίγκμα Όλομουτς (Τσεχία)

Βιτόρουλ (Ρουμανία) – Φιτέσε (Ολλανδία)

Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία) – Ατρόμητος (Ελλάδα)

Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ) – Χαφνάρφιορντουρ (Ισλανδία)

Ντάνταλκ (Ιρλανδία) – ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)

Ζάλγκιρις Βίλνιους (Λιθουανία) – Βαντούζ (Λιχτενστάιν)

Όσιγιεκ (Κροατία) – Ρέιντζερς (Σκωτία)

Μπρόντμπι (Δανία)

Νόρντζελαντ (Δανία) – ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)

Γκόρνικ Ζάμπρζε (Πολωνία – Τρέντσιν (Σλοβακία)

Μπάλζαν (Μάλτα) – Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)

Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία)

Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν) – Πιούνικ (Αρμενία)

Χόνβεντ (Ουγγαρία) – Προγκρές Νίντελκορν (Λουξεμβούργο)